معرفی دوره و رشته های مکانیک

مکانیک
رشته مهندسی مکانیک با تولید، تبدیل حرکت و انجام کار، تولید و ساخت قطعات و ماشین آلات و به کارگیری مواد گوناگون در ساخت آنها و همچنین طراحی و کنترل سیستم های مکانیکی، حرارتی و سیالاتی در ارتباط است. مواردی من جمله محاسبات فنی، مدلسازی و شبیه‌سازی طراحی و تهیه نقشه‌ها، تدوین روش ساخت، تولید و آزمایش ماشین‌آلات و تاسیسات با یاری گرفتن از مهندسان مکانیک انجام می‌شوند. همه محصولات از هواپیما و اتومبیل تا اسباب بازی ها باید تولید شوند. مهندسی ساخت و تولید علم ساختن فرآورده های با کیفیت مناسب و هزینه مطلوب را باید داشته باشد. ساخت و تولید شامل اجزایی از مهندسی مکانیک و صنایع و مواد است که بخش اصلی ساخت و تولید و روشهای تولید برنامه ریزی کیفیت و طراحی به کمک کامپیوتر انجام می شود.
مهندسان ساخت و تولید روش ساخت فراورده را طراحی می کنند. آن ها باید به اندازه ی کافی با روش های متنوع تولید مانند برش فلزات، شکل دهی، مونتاژ، بازرسی و تست آشنا باشند تا بتوانند روند تولید را طرح ریزی کنند و برای یافتن بهترین شرایط کارکرد تحقیق کنند. ممکن است آنها ابزار ها و ماشین های مخصوصی طراحی کنند و برای بهبود بخشیدن به روش های تولید کنونی نو آوری هایی به خرج دهند. آنها استاندارد های کارها را تعیین می کنند و مراحل تولید را هماهنگ می کنند تا روند همواری را از دریافتن مواد اولیه تا صادر کردن قطعات ساخته شده تضمین کنند. آنها باید تجهیزات، نیروی انسانی و امکانات را در یک سیستم که فراورده های با کیفیت را به طور کارآمد تولید می کند، به خوبی متحد کنند.
افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند روش ساخت فرآورده ها را طراحی می کنند و باید به اندازه کافی با روش‌های مختلفی برشی فلزی و مونتاژ آشنا باشند که بتوانند تولید را طراحی کنند و برای پیدا کردن شرایط کارکرد آن به روش پیدا کنند. ممکن است این افراد ابزاری را طراحی کنند که لازم است برای آنها استانداردهای تعریف شود و مراحل تولید و هموار سازی و سایر موارد را نیز باید مشخص کنند. ویژگی بارز فارغ التحصیلان رشته ساخت و تولید این است که می توانند روند تولید اصول طراحی آشنایی با مواد درک مناسبی دارد و همچنین این افراد ویژگی های ماده را به خوبی درک می کنند و باید با قدرت انتخاب بکارگیری مواد بتوانند ابزار جدید تولید کنند.
حقوقی که مهندسین مکانیک دریافت می‌کنند در بخش‌های خصوصی بسیار متفاوت است هر شرکتی با توجه به هدفی که دنبال می‌کند و نوع پروژه که تعریف می کند، دستمزد متفاوتی را برای افراد مشخص می‌کند که این دستمزد اصولا ارتباط با سابقه کار، میزان تحصیلات و توانایی افراد دارد.
توانیهای افراد در این رشته:
 • فراد می توانند آزمایش های مورد نظر خود را طراحی کنند و نتایج آن را به خوبی تشریح کنند.
 • وسیله ها، سیستم ها یا روند هایی را طراحی کند که مشخصات داده شده را ارضا کند
 • کامپیوتر و نرم افزار های مربوطه برای طراحی، تحلیل و جمع آوری اطلاعات به خوبی کار کند.
 • برای تحلیل یک مسئله ی مهندسی به عنوان عضوی از گروه به خوبی فعالیت نماید.
 • اشتغال در دفاتر فنی و تهیه نقش های صنعتی کارخانه ها و کارگاه ها.
 • اشتغال در کارگاه های تراشکاری، فرزکاری و ابزار تیزکنی.
 • اشتغال در کارگاه های چرخ دنده تراشی با ماشین های مخصوص.
 • سرپرستی آزمایشگاه اندازه گیری دقیق و کنترل کیفیت.
 • سرپرستی کارگاه های تراشکاری، فرزکاری و برشکاری.
 • اپراتوری ماشین های اتوماتیک (CNC)، فرم تراش سری تراش.
 • تدریس در هنرستان های فنی و حرفه ای.
 • تدریس در مراکز و دانشگاه های فنی.

رشته های قابل ارائه:

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

راه های ارتباطی

آدرس: سعادت آباد،میدان کاج، سرو شرقی، خ رشادت، کوچه اقبال ملی،پلاک 35
تلفن: 91008410 - 22082957
ایمیل: info@mfpol.ir